X
X
X
X

Service and Usage Agreement

HomepageService and Usage Agreement

The contract on this page is Turkbim Bilişim ve İletişim Teknolojileri San.Tic.Ltd.Şti. The registered trademark of TURKNETHOST Internet Services (referred to as Turknethost) will be valid and binding for you from the moment you start using its services. Please read this agreement carefully before using our services.

1. Parties

1.1: Turkbim Bilişim ve İletişim Teknolojileri San.Tic.Ltd.Şti, which provides the services specified in the services section of this contract. (It will be referred to as Turknethost.) And the person / institution (referred to as the customer) specified with the details specified in the new customer registration section, the use of the website operating at http://www.turknethost.com/ and the use of the website (referred to as the Site) The services to be purchased will be deemed to have been signed under the terms and conditions stated below.

1.2: The parties declare, accept and undertake the accuracy of the information written in this contract.

2. Subject

2.1: This contract will regulate the fees to be paid to Turknethost in return for the services that the customer will receive in the transactions on the site, in the orders, in the messages he sends, in accordance with the information he has given in the registration process, or not. These service and transaction disclosures are as follows.

2.2: Membership information is the information entered by the customer during membership. Since this information will be based on the transactions made, it is assumed that the customer and the member have entered this information completely and correctly.

3. Responsibilities

3.1: Turknethost will provide the services it has delivered on the order of the customer. With the acceptance message of the order, Turknethost will accept that it has charged the relevant fee and will undertake to provide the service specified in the order in question.

3.2: Payment method, VAT differences will be specified with the total amount to be deducted during the order, and Turknethost will notify the fees that the customer has to pay according to the monthly or annual payment preferences.

3.3: After the acceptance of the order and the approval of the transactions, Turknethost will transmit the server information, control panel, ftp, sql and e-mail usernames and passwords regarding the service in the customer order detail to the customer and the service will be started. The responsibility of the relevant accounts and passwords is the responsibility of the customer, and the acquisition of these passwords, use by unauthorized persons, etc. The customer will be responsible for the damage and loss that may arise in cases.

3.4: The customer undertakes to comply with the statements and warnings received by Turknethost within the service received. The customer declares, accepts and undertakes to comply with any notice or notice posted by Turknethost while using the hosting account. The customer may not distribute or sell the services provided to him free of charge and unlimitedly in the possession service he has received, either paid or free and / or limited or unlimited to third parties.

3.5: The customer undertakes not to access files or programs that do not have the right to access by using the software and programs it has within the service, not to cause any problems due to such a problem, and to compensate for the problems and problems that may occur.

3.6: The customer agrees and undertakes that the taxes, fees and similar obligations that are in effect during the use of the server, hosting, domain name or services or that will come into force during the contract are and will be borne by them.

3.7: It accepts and undertakes that it is responsible for all the processes that it will use and will benefit from all files, documents and programs hosted within the customer service, website and e-mail services, and to meet all legal and criminal liability that may arise from the illegality of such data, information and declarations. does. Turknethost cannot be conveyed any defects due to the problems that may arise in this regard. Turknethost does not review, verify, endorse or take any responsibility for user-made pages before they are sent. Turknethost may terminate user accounts for violating these guidelines or for any other reason, or because Turknethost believes it is harmful to its own or any of its users. Turknethost has the right to delete acts and actions that are against the law without informing the customer.

3.8: Turknethost cannot be held responsible for any material or moral damages that may arise from the misuse of customer data, data content, all data used by e-mail in the service it provides. The backup and storage obligations of this data belong to the customer. Turknethost will regularly backup and maintain all of the customer's data. Nevertheless, we will not be able to avoid any errors, damages and losses that may occur due to interruption or data loss in Turknethost services.
3.9: Turknethost, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş domain name tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen domain name'in sahibi müşteridir. Turknethost bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda domain name üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri tarafından domain name üzerinde bir düzenleme, değişiklik ve transfer taleplerini en kısa sürede yapacaktır.
 
3.10: Turknethost, müşteriye kullandırdığı kontrol paneli, sunucu yazılımları gibi başka firmalardan alınan yazılım ve hizmetlerin kullanımı esnasında oluşacak veri kayıpları ve zararlardan sorumlu olmaz. Müşteri bu yazılımları sorumluluğu kendinde olmak üzere kullanır.
 
3.11: Müşteri kendi verilerini periyodik olarak yedeklemekle yükümlüdür. Yedekleme hizmeti alınmamış hiç bir sunucu için, ücretsiz olarak veri kurtarma ve yedek işlemi Turknethost tarafından gerçekleştirilmemektedir. Yedekleme hizmetinde ise, müşteriye aldığı hizmet ile birlikte teslim edilmiş bir FTP yedek alanı tahsis edilmektedir.

4. Süre

4.1: İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından Turknethost'a iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.
 
4.2: Sözleşme süresi müşterinin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.
 
4.3: Taraflar sözleşmenin sona ermesinden 10 iş günü öncesine kadar sözleşmenin süre sonunda sona ereceğini ihtar etmemişler ise sözleşme aynı şart ve hükümler ile önceki sözleşme süresi kadar uzar. (Turknethost Ücret konusunda meydana gelen değişiklikleri yeni sözleşme dönemine yansıtma hakkını saklı tutar.)
 
4.4: Hizmet süresi sona ermiş ve yeni dönem ödemesi yapılmamış hizmetler, müşterinin ödeme gecikmesi ile ilgili bilgi vermemesi ve müşteriye telefon ve eposta ile ulaşılamaması halinde, süre bitiminden 2 gün sonra otomatik olarak durdurulmaktadır. Bu süreyi takip eden 3 iş günü içerisinde ise müşteri tarafından halen ödeme yapılmadığı ve hizmetin devam edilmesine dair bir tespitte bulunulmaması halinde, sağlanılan hizmet iptal edilip ve içerisindeki tüm veriler silinerek, yeni müşteriler için tekrar satışa çıkarılacaktır.

5. Ücret

5.1: İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere kdv sonradan dahil edilerek hesaplanır ve müşteriye gösterilerek tahsilat gerçekleşir.
 
5.2: Turknethost önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri iş bu değişiklikler konusunda şimdiden oluşabilecek değişiklikleri kabul, beyan ve taahhüt eder.
 
5.3: Türk Lirası ile satılmayan hizmetler için, ücret fatura tarihindeki merkez bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek ödenir.
 
5.4: Müşteri hizmet ücretini sipariş tarihinden itibaren 5. iş günü sonuna kadar havale yoluyla, sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile veya Turknethost'ye elden ödemekle yükümlüdür.
 
5.5: Ödemenin gecikmesi durumunda Turknethost kur veya vade farkı faturası kesme hakkını saklı tutar.
 
5.6: Turknethost, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.
 
5.7: Sipariş esnasında belirtildiği gibi domain/alan adı, SSL sertifikaları ve sunucu hizmetlerinde ( co-location, dedicated, vps sanal sunucular ) işlemlerinde geri ödeme yapılmaz.
 
6. Hizmetin Geçici olarak veya Tamamen Durdurulması

6.1: Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan müşterilerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı Turknethost, müşteriye verilen hizmetlerin tümünü, e-mail, web, ftp hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.
 
6.2: Ödemenin yapılmaması durumunun devam ettiği sürede müşteri adına e-mail, web, ftp erişimleri yapılamaz ve e-mail hesapları bloklanarak gelen e-mailler geri çevrilir.
 
6.3: Sunucu üzerinde Müşteriye ait içerik ve dosyaların güvenliği müşterilerimize aittir. Dosyalara gereksiz yetki verilmesi ( chmod 777 ) gibi durumlardan kaynaklanabilecek ya da yazılımınız ile ilgili kaynaklanabilecek herhangi bir konuda hiçbir şekilde şirketimiz sorumlu değildir. Turknethost Müşterinin sitesindeki programlama, tasarım v.b. hataları düzeltmek zorunda değildir.
 
6.4: Müşteri kullandığı hizmetleri hack, crack, reverse engineering, mp3, mp4, video, v.b. içerik sunmak ve dağıtmak, telif haklarını ihlal edici içerik bulundurmak veya bu maddede bahsedilen tipte içerik sağlayan sitelere yönlendirmek, bilgilendirmek için kullanamaz
 
6.5: Müşteri kendisine sağlanan e-mail hesaplarını toplu mail, spam, kimliksiz mail gönderimi için kullanamaz,
 
6.6: Paylaşımlı hizmetleri kullanan Müşteri, sistem kaynaklarını aşırı kullanan dosyalar, yazılımlar bulunduramaz, çalıştıramaz. Sunucu üzerinde site başına en fazla CPU ve RAM kullanım oranı %10 'dur. %10 'u geçen kullanıcı hesapları, ilk uyarının ardından askıya alınır.
6.7: Customer erotic Turknethost the server, pornographic, violent or drug can not upload content that encourage or contrary to the laws of the Republic of Turkey,

6.8: Turknethost for any site belonging to a Customer T.C. It implements the closure decision to be taken by its courts or public prosecutors without asking the Customer. Nor will it be liable for any damages arising from this type of shutdown.

6.9: The customer cannot try to access unauthorized sections on Turknethost servers,

7. Termination

7.1: If the customer does not fulfill its responsibilities and commitments by acting against any article of this contract, or if the information declared during the membership registration or later updated is not correct, if the above-mentioned suspension of the contract continues for more than 7 days, Turknethost will not It has the right to terminate the contract unilaterally without the need for warning or notice.

7.2: After such termination, the customer; It declares, accepts and undertakes that it will not be able to reclaim the last contract fee paid, regardless of the remaining period of the service, and to pay 5 times the commercial penalty compensation in effect on the termination date

7.3: The customer has the right to terminate this contract at the end of the term, provided that the contract is notified in writing 10 days before the normal termination of the contract without any justification.

7.4: In the event that the contract is terminated by the customer before the expiration date, it declares, accepts and undertakes to pay 1/2 of the fees to be paid until the end of the contract in full and in cash.

8. Contact and information addresses

8.1: The customer is obliged to enter the contact information such as address, phone, e-mail on the Turknethost system correctly and to keep it up to date.

8.2: The parties have accepted, declared and committed the postal addresses specified in the order address as their legal residence for any notification arising from the contract.

8.3: Any notices made to these addresses will be deemed to have been served even if they do not reach the parties. The old addresses will be valid unless the changes of these addresses are notified to the other party in writing.

8.4: Turknethost can send a message, information, letter, warning, payment notification, account movement chart, account statement to the e-mail address allocated to the customer within the contract period. The customer cannot claim that the said electronic messages are not received or not delivered to him, and declares, accepts and undertakes that such messages will be deemed to have been legally served 1 day after the date they are sent.
9.Refund conditions

9.1: The customer may stop using the services and request a refund before the refund period specified on the Turknethost home page has expired regarding the services received. Turknethost reserves the right not to make a refund.

9.2: Turknethost will make the refund within 7 business days after the service to be refunded is stopped. The payment made by the customer by credit card is refunded through the bank system. Turknethost cannot be held responsible for interruptions and exchange differences arising from the bank system during the refund process.

9.3: If Turknethost has invoiced and delivered to the customer for the service subject to the return, it may request that a return invoice be issued for this invoice at the same price during the refund. If the customer does not issue a return invoice or deliver it to Turknethost, no payment will be made.

10. Default in the payment of wages

10.1: If the customer does not pay for the services received within 7 days following the application date, it is deemed to be in default. In this case, Turknethost may issue an exchange rate difference invoice or request a monthly delay interest of 15% starting from the invoice date. The customer declares and accepts to pay this delay interest and exchange difference invoice.

10.2: In case Turknethost opens a lawsuit or execution proceedings for any receivables arising from this contract, the customer will pay 15% default interest per month, penalty up to 50% of the remaining debt amount, 10% attorney fee and all other legal fees. declares, accepts and undertakes to pay the expenses.

10.3: If the customer applies to the legal authorities for Prudential Seizure and Preliminary injunction for the collection of the receivables arising from this contract, Turknethost is authorized to take an unsecured Precautionary Attachment and Precautionary injunction, however, when a security is requested by the courts, the commission and all kinds of letters of guarantee to be received from banks declares, accepts and undertakes that the fee will be paid by them and they will not make any objections to these issues.

11. Competent courts and enforcement offices

11.1: This contract, however, consists of 10 main articles and sub-headings, and has been read, understood and signed by the parties. (Signature. It is deemed fulfilled by sending the order to Turknethost on the internet). Turknethost can add or remove new articles and / or subtitles or make changes on the articles if necessary. The customer declares and undertakes that he / she accepts these changes in advance.

11.2: Diyarbakır Courts and Execution Offices are authorized to resolve any disputes that may arise during the implementation of this contract.


Top